DM DISTRIKT 1
FÄLLFORS
14-15/10 2019

15/10

Fr.v 1:a DM Finnörjes Troja och 2:a DM Bäcknäsets Skalla
SLUTRESULTAT DM DISTRIKT 1 2019



En spännande dag väntar... och nu skall det avgöras vilka hundar som får representera distrikt 1 på Stövar-SM Hare i Strömsund.

Furokollens Arrack startar ej p.g.a skada

Spjutvikens  Ella startar ej

07.30  Fällfors klar natt -8gr  börjar mulna på

08:00 Hundarna är nu i skogen  och vi väntar med                            spänning på de första  rapporterna 

08:14 Troja har slag

08:32 Aiko går på slag

08:36 Gnista har nu slag

08:45 Skalla har slag

08:47 Troja upptag

08:55 Ossi har slag

09:02 Jack har slag

9:17 Gnista jobbar vidare med slaget men det är tyvärr problem med pejlen

9:44 ossi jobbar på slag

09:53  jack ute på sök

10:13 troja driver men det går tungt

10:16 skalla går fortfarande på slag

10:44  Skalla upptag

10:51  Aiko upptag

10:57  Troja har tappt

10:58 Ossi jobbar på  verkar vara långt slag

11:12  skalla driver

11:25  jack har slag

11:47  Ossi jobbar vidare

11:48 skalla driver fortfarande

11:54 Aiko kopplad för nytt släpp

12:00 skalla har tappt

12:01 jack går fortfarandepå slag

12:05 Ossi kopplad på slag  byter område

12:14 troja har gjort en hyvsad repris men har tappt just nu

12:26  Aiko har slag

12:31 ossi släppt på nytt

12:34  Jack har upptag

13:00 ossi på nytt slag

13:06  Nytt upptag av skalla

13:08 Gnista har släppt slaget och söker vidare

13:13 Aiko jobbar på slag

13:16 troja kopplas provet avbryts

13:27 Jack har tappt

13:56 skalla har tappt

14:08  ossi kopplad provet avbryts

14:34 Aiko kopplad


 

RESULTAT DAG 1

PROGRAM

Söndag 13/10
Incheckning från 16:00 på Drive Center Arena
Lottning och presentation av hundarna: 17:00
Middag: 18:00
 
Måndag 14/10
Frukost från 06:00
Provtid: 08:00-15:00
Middag: 19:00
 
Tisdag 15/10
Frukost från 06:00
Provtid 08:00-15:00
Avslutning & Prisutdelning: 17:00
 
Provledning
Roger Grenholm: 070-3129358
Folke Markström: 070-5954556

DELTAGARE

Klicka på hundarna

Bäcknäsets Skalla
Långsjölidens Jack
Finnörjes Troja
Furkollen's Arrack
Ossi
Harlyckans Gnista
Rosådalens Aiko
Spjutvikens Ella